Martina Doubková

 Učitelka jógy, maminka dvou holčiček.

10 tipů jak udělat správně Střechu

Je to jedna z nejznámějších ásan, že? Najdeme ji ve všech stylech jógy praktikovanou samostatně, nebo jako součást Pozdravu slunci. Ačkoliv se může zdát, že je to pozice jednoduchá, není to tak. I mnozí pokročilí studenti dělají chyby. Přitom je opravdu důležité zvládnout tuto pozici dobře, jinak se může projevit bolest v bedrech, ramenech či zápěstí.

Pojďme si projít pozici Adho Mukha Svanasana krok za krokem:

 1. Ruce jsou od sebe na vzdálenost ramen

Dejte všechny prsty od sebe a zápěstí do roviny s podložkou. Tiskněte do podložky celou dlaň i všechny prsty – zvláště ukazováček a palec.

zapesti

2. Chodila jsou na šířku pánve

Podívejte se dozadu a zkontrolujte chodidla. Paty byste neměli vidět.

3. Aktivujte paže

Představte si, že skrz dlaně nasáváte ze země energii. Pokud vaše lokty jdou do hyperflexe, což znamená, že záhyby v loktech směřují dopředu a nedívají se na sebe, představte si, jako by se palce chtěly přiblížit, což by mělo jemně vtočit předloktí dovnitř.

4. Nadloktí rotujte ven

Vím, že to možná bude znít zvláštně, rotovat předloktí dovnitř a nadloktí ven, ale funguje to. Tato akce také způsobí, že ramena budou daleko od uší, což bychom měli dodržet u všech ásan. Chceme ramenní svaly uvolněné a ne zkrácené a v křeči.

strecha2

 5. Krk je v prodloužení páteře

Je důležité si uvědomit, že krk je součástí páteře, a tak bychom k němu měli i přistupovat. Tzn. že hlava by měla být mezi pažemi. Dávejte pozor, abyste nenechali hlavu jen tak viset.

6. Stáhněte lopatky dolů

Mnoho lidí má lopatky příliš blízko uší, což může způsobit ztuhlost. Když je stáhnete dolů směrem ke kostrči, vyhnete se pozdější bolesti ramen.

7. Přitáhněte pupík k páteři

Zpevněné bříško je zde velmi důležité, abychom se zbytečně neprohýbali v bedrech a nezpůsobili později bolest. Též je důležité zatáhnout žebra.

8. Pokrčte kolena tak, aby sedací kosti směřovaly nahoru

Zkuste pokrčit kolena. Pokud máte zkrácené hamstringy, je pro Vás mnohem lepší dělat tuto ásanu s pokrčenýma nohama, nežli silou tlačit paty k zemi. Soustřeďte se nejdříve na páteř a teprve potom na paty.

strecha1

9. Vnitřní stehenní svaly rotují dovnitř

Vyzkoušejte a všimněte si, že je potom snažší zvednout sedací kosti nahoru a dozadu.

10. Narovnejte nohy bez toho, aniž byste změnily zakřivení páteře a pánve

Jakmile jste zvládli všech 9 předcházejících bodů, můžete začít pomalu uvolňovat paty k zemi. Pokud to dnes nepůjde, neklesejte na mysli. Buďte trpěliví a užívejte si tento přítomný okamžik. Důležité u této pozice je především prodloužení páteře.

PS: Pokud máte problémy se zápěstím, tak modifikujte a zkuste praktikovat o zeď nebo udělejte místo toho pozici Delfína tzn. předloktí je na zemi.

Martina Doubková

Martina učí jógu 10 let, je maminkou Zuzanky a Gábinky.

Můžete si s ní zacvičit ve studiu Jóga DoMa v Čelákovicích, kde Martina vede lekce jógy pro seniory, začátečníky, pokročilé i kurzy hormonální jógové terapie pro ženy.

Pokud rádi cvičíte jógu doma, podívejte se na Martiny YouTube kanál, kde najdete desítky videí pro všechny úrovně obtížnosti. Ucelené videokurzy jako například 7denní jóga výzva pro maminky, Jóga na podporu imunity či Jóga pro pevné a štíhlé tělo najdete na webu Jóga Doma.

Jaká byla Martiny cesta k józe se dozvíte zde >>

Komentáře